VM-GULD i hopprep för Kämpingelaget!

En bild

Sent i går kväll tog det svenska laget från Kämpinge GF guld på VM i hopprep i snabbhetsgrenen 4x30 sek dubbelrep i Colorado Springs i USA.

Laget som består av Ina Murmark, Lova Lindgren, My Husberg, Hanna Andersson, Olivia Odenhag och Sara Nässel gjorde en fin kvaltävling tillsammans. De hamnade precis utanför finalen i snabbhetsgrenen och därmed var VM-tävlingarna över för lagets del. Men, en sen strykning gjordes och då var laget plötsligt inne i finalfältet och fick med kort framförhållning göra sig redo för ytterligare ett framförande. I finalen gjorde de sitt livs hoppning som tog dem ända fram till guldet. Silvret gick till Hongkong och bronset till Belgien.

Det var det unga lagets första riktigt stora tävling och de har gjort fina resultat i flera grenar, men inte nått hela vägen fram i den tuffa konkurrensen. Bedömningen är ny där tempot måste vara väldigt högt. Guldet blev ett fint kvitto på att Sveriges hoppare verkligen hänger med.

Stort grattis!

Mer info om VM hittar du här


Publicerad: 2023-07-23

UPPTÄCK MER