Tränarteamen klara!

En bild

Nu är tränarteamen inför EM och JEM i truppgymnastik 2024 klara och vi är glada att kunna presentera ett team där individerna kompletterar varandra.

Att pussla ihop tränarteam är inte en lätt uppgift enligt förbundskapten Tova Sörén:

- Vi vill skapa kombinationer av olika egenskaper och erfarenheter där personerna kan framhäva varandras styrkor. Våra olika tränarteam är inte sex isolerade team. De ska komplettera varandra för att på olika sätt lyfta och stärka hela landslagsverksamheten.   

Gällande tränarteamen inför 2024 kommenterar landslagschef Jimmy Ekstedt: 

- Våra team fram mot EM i Baku består av ett rutinerat gäng tränare som vi tror är bästa kombinationen när det gäller att stötta och förbereda gymnasterna bäst möjligt. Förhoppningen är att den nya strukturen, med en tränare som ingår i två team, ytterligare ska bidra till kunskapsspridning mellan lagen. Vi har provat en modell de senaste åren, som tidigare informerat så testar vi en ny denna gång i vår strävan att alltid optimera och utveckla verksamheten framåt.

Tova Sörén och Jimmy Ekstedt

Tova Sörén, förbundskapten för landslaget i truppgymnastik.

- Det finns otroligt många duktiga tränare runt om i landet och endast ett fåtal landslagsroller. Men oavsett om man ingår i ett tränarteam för ett av landslagen eller står på föreningsgolvet i vardagen, så är allas insats viktig. Alla bidrar till att skapa Sveriges landslag i truppgymnastik. Nu siktar vi mot 2024 - tillsammans, avslutar Tova. 

De sex tränarteamen utgörs av;

Senior Dam: Johan Wikås, Mathilda Carlsson, Stefan Höög   

Senior Herr: Tobias Beldja-Lund, Peter Larsson, Dexter McGowan   

Senior Mix: Johanna Borgström, Ola Härstedt, Kasper Frederiksen   

Junior Dam: Theres Sunebäck, Christian Vilppola, Stefan Höög   

Junior Herr: Niclas Butén, Johanna Råberg, Dexter McGowan   

Junior Mix: Annelie Holmberg, Hans Christian Vagning, Kasper Frederiksen   

Övriga landslagsroller

Förbundskapten – Tova Sörén 

HPC (High Performanvce Coach) – Kasper Frederiksen, Stefan Höög 

Fysios – Anna Stenholm, Alexander Wickmark, Johanna Nilsson, Per Lidfelt 

Fysios EM truppgymnastik 2024

Ansökan till bruttotruppen

Ansökningar från gymnaster till bruttotruppen sker under hösten 2023, mer information kommer i när framtid. Själva verksamheten med bruttotrupp/landslaget startar våren 2024. 

Publicerad: 2023-08-10

UPPTÄCK MER