Härlig första kvaldag av Alva Svennbeck på VM i rytmisk gymnastik

En bild

Idag inleddes VM i rytmisk gymnastik med grenarna tunnband och boll och Alva Svennbeck från Uppsala fick en riktigt bra start på mästerskapet.

Alva som tävlar sitt tredje VM började i boll. Alva tycker själv att programmet kändes väldigt bra. Hon kände sig stark och lyft av det enorma stödet från en fantastisk publik. Bollprogrammet belönades med fina 25.500, nästan två poäng högre än på EM som gick i maj. Nästa uppgift för dagen var tunnband där hon visade upp ett helt nytt program. Det var lite mer skakigt än boll men poängmässigt visade det sig vara ett lyckat drag då hon passerade 25-poängsgränsen med 25.350, även det en klart högre poäng än på EM.

Senare under kvällen avgörs finalerna i de två grenarna dit Alvas poäng inte räckte för deltagande. I morgon fortsätter tävlingen med käglor och band.

Se Alvas bollprogram här

Finalerna som börjar klockan 21.00 livestreamas här

Alla resultat finns här

Foto: Filippo Tomasi

Publicerad: 2023-08-23

UPPTÄCK MER