Luis Il-Sung Melander klar för världscupsfinal i ringar

En bild

Malmögymnasten Luis Il-Sung Melander har idag tagit sig vidare till världscupsfinal i ringar vid World Challenge Cup i Mersin, Turkiet. Med poängen 13,85 kvalar han in till morgondagens final som femma.

Luis gör sitt första år som senior internationellt och han har fått till en strålande start på hösten vid världscupen i Mersin. Igår tävlade han i barr och slutade på en fin 15:e plats och dagens stilrena ringserie räckte hela vägen till final.

- Jag är nöjd med serien idag och väldigt laddad inför morgondagens final, säger Luis själv.

Tränare Eddie Olsson är märkbart stolt över den unga gymnasten efter dagens prestation.

- Jag känner mig nöjd med att Luis äntligen fick sätta sin serie som senior på en internationell tävling, dessutom en Challenge Cup, och så blir det final. Vilken bonus! Nu ska vi njuta lite i solen och sedan ladda för final.

Detta blir Luis första internationella final som senior och finalen avgörs imorgon söndag kl. 16.35 svensk tid. Mer från världscupen hittar du på instagram @gympabubblan.

Publicerad: 2023-09-02

UPPTÄCK MER