Resa utomlands eller arrangera ett evenemang?

En bild

Med anledning av det höjda säkerhetsläget och den fruktansvärda händelsen i Belgien vill vi påminna om vad som gäller för föreningar och grupper som är utomlands, samt tipsa om en utbildning för er som ska arrangera ett evenemang.

Alla föreningar som tävlar, är på läger eller uppvisningsevenemang utomlands ska skicka in en tillståndsanmälan till Gymnastikförbundet. Detta för att förbundet ska ha information om vilka svenska grupper som befinner var i världen om något allvarligt skulle inträffa. Vi uppmanar alla att följa UD:s rekommendationer, ladda ner appen ”UD Resklar” och se till att skriva upp dig på ”svensklistan”.

Riksidrottsförbundet erbjuder en tvådagarsutbildning riktat till säkerhetsansvariga (eller liknande) inom idrottsrörelsen. Nästa utbildning går av stapeln 24-25 november i Stockholm.

Läs mer här om vad som gäller och vilka förebyggande åtgärder som bör genomföras vid utlandsresa. Pdf, 186 kB.

Publicerad: 2023-10-18

UPPTÄCK MER