DUBBLA GULD på världscupen i artistisk gymnastik

Tonya Paulsson (Motus-Salto, Malmö) gjorde återigen en strålande tävling i ungerska Szombathely och plockade med sig två guld hem från dagens världscupsfinal.
Igår tog Tonya Paulsson sin första världscupsmedalj genom ett silver i barr. Idag stod bom och fristående på agendan.
Och vilken start vi fick av Tonya Paulsson! Hon visade en bomserie som inte innehöll några tveksamheter. Med sitt oerhört fina och säkra utförande belönades hon med poängen 12.996 (med en utförandepoäng på 8.266) och tog en fantastisk guldmedalj.
I friståendetävlingen fortsatte hon lika övertygande och hon höjde svårigheten från kvalet. Några lite jobbiga landningar drog ned utförandepoängen något, men den totala poängen blev hela 12.933 och det gav Tonya dagens andra guld som hon knep precis före Gréta Mayer från Ungern.
- Jag är lite i chock just nu! Jag gjorde verkligen det bästa jag kunde idag och fick utdelning för det. Jag tycker också de är väldigt kul att få avsluta detta mästerskap såhär när alla svenskar har gjort ett jättebra jobb! Så kul att få stöd från alla och jag är stolt över det vi gjort denna helgen!, kommenterar Tonya direkt efter tävlingen.
Vilken prestation – stort grattis!
Alla resultat finns i appen Elevien
Publicerad: 2024-10-06
UPPTÄCK MER