Ledarskapsveckor i maj

En bild

Foto: SAMUEL WENDELIUS

Ta chansen att utveckla ditt ledarskap genom att gå de nya kurserna inom träningslära och ledarskap som lanserades i januari 2021. För dig som vill gå alla fem kurser i det nya ledarskapsblocket erbjuder vi ett paketpris under maj månad.

Coronapandemin fortsätter att sätta stopp för kurser med fysisk samling. Därför känns det extra bra att vi kan erbjuda de nya kurserna inom ledarskap i digital form för alla aktivitets- och organisationsledare i norr.

Nya kurser sedan januari 2021 - ersätter Teori steg 1-3

I januari 2021 lanserades ett gäng nya kurser i ledarskap och träningslära som gemensamt ersätter Teori steg 1-3. Detta innebär att alla discipliner får tillgång till nya kurser med delvis nya teorier och nytt innehåll. I och med att de nya kurserna ersätter befintliga kommer förkunskapskraven att ändras för samtliga discipliner.

Du som tidigare har gått Teori steg 1-3 kan tillgodoräkna dig kurser i det nya systemet och gör det genom att konvertera dina gamla teorikurser senast 31 juli. Läs mer om övergången här.

De nya kurserna i träningslära är helt webbaserade, vilket innebär att du gör dem digitalt – när det passar dig.

Vilka är då de nya kurserna inom ledarskap?

De nya ledarskapskurserna riktar sig till dig som vill utveckla ditt ledarskap - även organisationsledare- oavsett verksamhet eller nivå, och genomförs på en halv till en dag.

  • Gymnastikens ledarskap - tar avstamp i trygga, tydliga lärandemiljöer och de aktivas inre motivation.
  • Hållbart ledarskap - handlar om att utvecklas i sin ledarroll och att må bra över tid.
  • Ledarteam - utgår från hur ledare kan organisera sitt arbete och arbeta effektivt tillsammans.
  • Gruppdynamik - handlar om hur grupper fungerar och tar upp olika verktyg för att skapa god sammanhållning och ett kollektivt självförtroende.
  • Idrottspsykologi - fokuserar på att upprätthålla och utveckla självförtroende, reglera spänningsnivå, koncentration och mentala föreställningar.

Se en gemensam trailer för kurserna här.

Ansök om projektstöd – få upp till 80% av kursavgiften betald

Alla gymnastikföreningar har möjlighet att söka projektstöd från Gymnastikförbundet för att erbjuda sina ledare dessa ledarskapskurser, oavsett om ledaren går alla fem kurser eller väljer någon av kurserna. Ansökan görs inom sökområde 4 – arbete med föreningsmiljö, kultur och ledning och nästa ansökningsperiod öppnar 15 maj. Ansökan görs i IdrottOnline. Läs mer om Gymnastikförbundets projektstöd här. Pdf, 7 MB.

Gå alla fem kurser till ett subventionerat paketpris

Under maj månad arrangerar vi de fem nya kurserna inom ledarskap under totalt tre söndagar. För dig som vill, erbjuder vi en möjlighet att gå alla fem kurser till ett subventionerat paketpris på 2500kr (ordinarie pris 3200kr).

Datum och tider

Se datum och tider för respektive kurs här:

Datum:

Kurs:

Tider:

Sista anmälningsdag:

9 maj

Gymnastikens ledarskap

09:00-16:30

25 april

23 maj

Ledarteam

09:00-12:30

9 maj

23 maj

Gruppdynamik

13:30-17:00

9 maj

30 maj

Hållbart ledarskap

09:00-12:30

16 maj

30 maj

Idrottspsykologi

13:30-17:00

16 maj


För mer information om respektive kurs samt anmälan, besök vår Utbildningskalender.

Här kan du också läsa och ladda ner inbjudan som pdf. Pdf, 517 kB.

Har du frågor?

Hör av dig till Gymnastikförbundet norrs kansli:

norr@gymnastik.se, 070-620 92 60

Varmt välkomna!

Publicerad: 2021-04-08

UPPTÄCK MER