Träff för unga ledare 12 september 2026
%20Ungdomsdagen.jpeg-21.jpg)
Välkommen till en träff för unga ledare i åldern 13-25 år. Temat för träffen är mental hälsa, idrottspsykologi.
För att så många föreningar som möjligt ska kunna delta, begränsar vi antalet till fyra ledare per förening – först till kvarn gäller!
Gymnastikförbundets ungdomskommitté (läs mer om Ungdomskommittén Öst här) finns på plats samt representanter från Gymnastikförbundet Öst.
Workshops:
- Workshop: Peptalks med Mikael Nilsson - läs mer om Mikael här.
Hur kan du som ledare utveckla mentala förmågor hos dina idrottare? Under träffen får du verktyg hur du kan bemöta idrottare på bästa sätt. Den äldre gruppen får dessutom öva på materialet Peptalks, ett material för ledare som kan användas i samband med träningar. Utbildare är Mikael Nilsson, legitimerad psykolog och idrottspsykolog som skrivit flera böcker inom idrottspsykologi, tillhör Riksidrottsförbundets nätverk och stor erfarenhet att hjälpa gymnaster allt från barn till de som tävlar internationellt.
- Workshop: Mental träning ur unga ledares perspektiv
Hur kan ledare bli bättre på att arbeta med mental träning tillsammans med sina gymnaster? I den här workshopen får unga ledare dela egna erfarenheter av mental träning, psykisk hälsa, återhämtning, skador och vad som får unga att vilja fortsätta inom idrotten. Tillsammans diskuterar vi vad som fungerar idag, vad som saknas och vilket stöd ledare behöver för att kunna skapa trygga och hållbara träningsmiljöer. Era perspektiv behövs för att utveckla hur vi stöttar ledare i arbetet med mental träning och ungas välmående.
- Workshop: Påverka anläggningsfrågan
I den här workshopen samlar vi de unga ledarnas erfarenheter kring hallbrist, specialhallar, redskap, resor, köer och träningsmiljöer. Ungdomarnas erfarenheter hjälper oss att sätta ord på gymnastikens behov – och göra ungas röster hörda där besluten fattas. Hur påverkar hallar, redskap och träningstider deras förenings möjlighet att växa och utvecklas men också den egna utvecklingen?
Underlaget ska sedan användas för att ta fram frågor som representanter från ungdomskommittén kan ställa till politiker under en politikerhearing.
Praktisk information
Datum:
Lördag 12 september kl 12 - 15:30 (13-15 år) och 12-16:30 (16-25 år).
Plats:
Gymnastikförbundet Östs kansli, Vretenvägen 4 Solna Strand. T-bana: Solna Strand, pendeltåg: Sundbyberg.
Kostnad:
Träffen är kostnadsfri, dock utgår en avgift på 300 kr om deltagaren inte avanmäler sig senast 4 september.
Hur många får man anmäla?
Högst fyra från varje förening för att få en ökad spridning bland deltagarna. Om platserna inte blir fyllda finns det möjlighet att anmäla fler.
Vad ingår?
Två föreläsningar/workshops, sociala aktiviteter, matigare fika samt en goodiebag.
Avbokning
Avbokning är möjlig fram till fredag 4 september, därefter utgår en avbokningsavgift på 300 kr.
Här kan du anmäla dig till träffen!
Sista anmälningsdag är 6 september 2026.
Vill du anmäla fler personer? Uppdatera sidan efter du anmält så ska det gå.
Läs mer