Regioner

Gymnasikförbundets åtta regioner hanterar en stor del av kontakten med våra föreningar och är många gånger de du i första hand ska kontakta. Regionerna arrangerar utbildningar och är våra medlemsföreningars främsta stöd. Om du som privatperson har frågor om en viss verksamhet, exempelvis vad som finns där du bor, är det din region du ska vända dig till. Likaså är det varje region som svarar på frågor om de utbildningar regionen anordnar.

Gymnastikförbundet Norr
Epost kansliet: norr@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/norr
Regionens omfattning: Norrbottens län och Västerbottens län

Gymnastikförbundet Mitt
Epost kansliet: mitt@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/mitt
Regionens omfattning: Jämtlands län och Västernorrlands län

Gymnastikförbundet Uppsvenska
Epost kansliet: uppsvenska@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/uppsvenska
Regionens omfattning: Dalarnas län, Gävleborgs län och Uppsala län (samt kommunerna Norrtälje och Sigtuna)

Gymnastikförbundet Mellansvenska
Epost kansliet: mellansvenska@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/mellansvenska
Regionens omfattning: Södermanlands län, Västmanlands län, Värmlands län, Örebro län och Östergötlands län (samt kommunerna Södertälje och Nykvarn)

Gymnastikförbundet Öst
Epost kansliet: ost@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/ost
Regionens omfattning: Gotlands län och Stockholms län (ej kommunerna Södertälje, Nykvarn, Norrtälje och Sigtuna)

Gymnastikförbundet Väst
Epost kansliet: vast@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/vast
Regionens omfattning: Hallands län och Västra Götalands län (samt Mullsjö kommun)

Gymnastikförbundet Sydost
Epost kansliet: sydost@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/sydost
Regionens omfattning: Blekinge län, Jönköpings län, Kronobergs län och Kalmars län (ej Mullsjö kommun)

Gymnastikförbundet Syd
Epost kansliet: syd@gymnastik.se
Webb: gymnastik.se/syd
Regionens omfattning: Skåne län

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer