Lingklubben

Endast de som erhållit Lingmedaljen kan vara medlemmar i Lingklubben.

Trots att Lingklubben heter just Lingklubben, är det inte en klubb i vanlig bemärkelse utan en stiftelse. Lingklubben har därför inte årsmöten i den form vi känner till från våra gymnastikföreningar och styrelsen väljs inte av ett årsmöte utan styrelsen är själv ansvarig för val av nya ledamöter.

Historik, hur Lingklubben kom till Pdf, 14 kB.

Stiftelseurkund och stadgar Lingklubben Pdf, 23 kB.

Hur blir man medlem i Lingklubben?

Det finns bara ett krav, du måste vara innehavare av Gymnastikförbundets högsta utmärkelse - Lingmedaljen. Alla som har blivit tilldelad Lingmedaljen är hjärtligt välkomna som medlemmar! Kontakta Lingklubben@gymnastik.se för mer information.

Lingmedaljen

Lingmedaljen är Gymnastikförbundets högsta utmärkelse. Endast personer som fått sin gymnastikregions högsta utmärkelse kan erhålla Lingmedaljen.

Här finns ansökningsblankett till Lingmedaljen Pdf, 1 MB.
Här finns poängtabellen Pdf, 126 kB.

Lingstipendiet

Du kan även söka Stiftelsen Lingförbundets stipendium. Syftet med stipendiet är att premiera, uppmuntra och stimulera aktiva ledare till fortsatt utveckling och förbättring av den verksamhet som pågår inom alla discipliner av svensk gymnastik. Här hittar du blanketten för Lingstipendiet Pdf, 144 kB., sista ansökningsdag är 1 juni.

Hur söker man Lingstipendiet? För att ansökan skall kunna behandlas måste blanketten vara fullständigt ifylld, inklusive beräknad kostnad för aktiviteten som pengarna söks för.

Information om Lingstipendiet Pdf, 246 kB.

Kontaktperson: Siw Johansson, telefon 070-531 62 85 eller mail Siwm.Johansson@gmail.com

Styrelsen

Här hittar du kontaktuppgifter till den nuvarande styrelsen:

Calle Myrsell, ordförande
Calle.myrsell@outlook.com
070/531 62 88

Robert Bredberg, vice ordförande
Robertobredberg@gmail.com
0703/977 918

Inger Ottosson, sekreterare
Ingerotto1@gmail.com
073/941 06 84

Jane Meckbach, kassör
Jane.meckbach@gmail.com
070/317 58 85

Siw Johansson, ledamot/stipendier
Siwm.johansson@gmail.com
070/531 62 85

Maria "Mie" Norberg, suppleant
Maria.v.norberg@outlook.com
070/44 50 976

Margareta Frykman Järlefelt, suppleant
Magganfj@icloud.com
070/33 12 841

Ylva Nordin, adjungerad för medlemsbladet
Ylva.nordin@ksla.se

Nyfiken på Lingklubbens första styrelse? Läs mer här! Pdf, 16 kB.

För medlemmar

Läs våra senaste medlemsbrev här:

Medlemsbrev 1-2021 Pdf, 4 MB.

Medlemsbrev 2-2021 Pdf, 6 MB.

Medlemsbrev 1-2020 Pdf, 841 kB.

Medlemsbrev 2-2020 Pdf, 2 MB.

Läs mer om vår kamratträff/årsmöte här:

Kamratträff och 25-årsfirande 2021 Pdf, 480 kB.

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer