Intervju och webcast med Daniel Glimvert om innovativa idrottshallar

En bild

Synen på idrottshallen behöver uppdateras och ytorna användas på ett flerfunktionellt sätt. Tillsammans med tre andra experter pratar Daniel om hur framtidens idrottshall bör utformas för att möta dagens behov.

Daniel Glimvert på Gymnastikförbundet är projektledare för Framtidens Idrottshall och deltagare i organisationen IAKS (International Association for Sports and Leisure Facilities) expertgrupp för idrottshallar. Daniel har nu blivit intervjuad av organisationen och medverkat i en webcast om innovativa idrottshallar tillsammans med tre andra experter. Det är intressant läsning och lyssning om hur framtidens idrottshall ska kunna fungera för idrott i alla sammanhang: för såväl skola och föreningsverksamhet som den icke organiserade idrotten. Detta med förhoppningen om att skapa en aktiv livsstil för fler.

Titta på webcasten

Läs intervjun (s. 16-19)

Läs mer om projektet Framtidens Idrottshall

Publicerad: 2022-03-08

UPPTÄCK MER