Nathalie Westlund i världscupsfinal i barr

En bild

Idag tog sig Nathalie Westlund (Eskilstuna GF) vidare till världscupsfinal i barr med nytt personbästa. Detta blir Nathalies andra barrfinal den här våren.

Veckans världscup fungerar som sista kval till sommarens OS och det är därför tuff konkurrens på plats i Doha. Under den första kvaldagen tävlade Nathalie Westlund och Jennifer Williams i barr och bäst gick det för Nathalie som med 13.400 poäng gjorde nytt personbästa och placerade sig på 4:e plats vilket betyder final på fredag!

– Fantastisk prestation av Nathalie som slitit på hemma dessa veckor sedan världscupen i Baku då hon verkligen ville sätta en högre utgångspoäng och då är det så kul att hon fick lyckas, säger tränare och förbundskapten Helena Andersson Melander.

Jennifer Williams föll tyvärr i sitt avhopp och slutar 17:e med poäng 12.066. Hon får chans till revansch redan imorgon när det är kval i bom och fristående.

Fredagens finaler startar kl. 15.00 svensk tid. Poäng och resultat från veckans världscup i Doha finns här.

Foto: Filippo Tomasi från VM 2022.

Publicerad: 2024-04-17

UPPTÄCK MER