OS 2024

En bild

OS i Paris går 26 juli - 11 augusti 2024. De olympiska grenarna inom gymnastiken är:

  • Artistisk gymnastik, herrar och damer
  • Trampolin (individuell) herrar och damer
  • Rytmisk gymnastik (indivuduell och trupp) damer

Inga svenska gymnaster har kvalificerat sig till OS 2024.

Läs mer på SOK:s webb.

Den officiella webben för OS hittar du här.

Tävlings- och sändningsschema manlig och kvinnlig artistisk gymnastik

27 juli - måndag 5 augusti

Gymnastiken sänds på Max och vissa utvalda delar på Kanal 5.

27 juli: Kval MAG
11.00-13.30: Redskap kval (h)
15.30-18.00: Redskap kval (h)
20.00-22.30 redskap kval (h)

28 juli: Kval KvAG

09.30-13.20: Redskap kval (d)
14.50-16.30: redskap kval (d)
18.00-19.40: redskap kval (d)
21.10-22.50: redskap kval (d)

29 juli: Lagfinal MAG
17.30-20.30: Redskap lag final (h)

30 juli: Lagfinal KvAG
18.15-20.30: Redskap lag final (d)

31 juli: Mångakampsfinal MAG
17.30-20.15: Allround final (h)

1 aug: Mångkampsfinal KvAG
18.15-20.25: Allround final (d)

3 aug: Grenfinaler MAG/KvAG
15.30-18.00: Redskap final (d/h)

4 aug: Grenfinaler MAG/KvAG
15.00-17.40: Redskap final (d/h)

5 aug: Grenfinaler MAG/KvAG
11.45-15.15: Redskap final (d/h)

Tävlings- och sändningsschema trampolin

Fredag 2 augusti

Gymnastiken sänds på Max och vissa utvalda delar på Kanal 5.

Kval och finaler indivuduell trampolin
12.00-14.30 Damer
18.00-20.30: Herrar

Tävlings- och sändningsschema rytmisk gymnastik

Torsdag 8 augusti - lördag 10 augusti

Gymnastiken sänds på Max och vissa utvalda delar på Kanal 5.

8 aug: Kval mångkamp indivuduell
10.00-13.00 och 15.00-18.00

9 aug: Kval trupp och mångkampsfinal individuell
10.00-12.30 och 14.30-17.00

10 aug: Final trupp
10.00-12.40 och 14.00-15.45

OS visas på Max och Kanal 5 i Sverige. Se sändningstiderna under respektive disciplin ovan.

Med oss under gymnastikens sändningarn har vi följande experter:

  • Manlig artistisk gymnastik: Peter Bengtsson och Kristin Grahn
  • Kvinnlig artistisk gymnastik: Peter Bengtsson och Kristin Grahn
  • Rytmisk gymnastik: Ida Rodriguez
  • Trampolin: Ulf Andersson

Nedan listas svenska gymnasters medverkan på OS sedan 1980 (år, namn, placering), samt framstående resultat tidigare än 1980 (år, namn, placering).

Kvinnlig artistisk gymnastik:

2021: Jonna Adlerteg, 12 barr

2016: Emma Larsson, 35 mångkamp

2012: Jonna Adlerteg, 39 mångkamp

2004: Veronica Wagner, 55 mångkamp

1984: Lena Adomat, 35 mångkamp

1980: Lena Adomat, 30 mångkamp

1956: Ann-Sofi Colling, 3 hopp, Doris Hedberg, 8 fristående

1952: Karin Lindberg, 7 hopp

Manlig artistisk gymnastik

2021: David Rumbutis, 61 mångkamp

1992: Johan Jonasson, 52 mångkamp

1988: Johan Jonasson, 30 mångkamp

1984: Johan Jonasson, 66 mångkamp

1956: William Thoresson, 2 fristående

1952: William Thoresson, 1 fristående

Rytmisk gymnastik:

1984: Viktoria Bengtsson, 19

Trampolin:

Inga svenska hoppare har deltagit på OS.