Stark svensk start på VM i parkour

En bild

I natt inleddes VM i parkour för Hannes Larsson och Elis Torhall och båda två tog sig vidare till final i grenen freestyle.

Kvalet i freestyle för herrar, som flyttades fram på grund av regn, genomfördes under natten svensk tid i Tokyo. Med tävlingens svåraste runs lyckades de två svenskarna ta sig vidare till den första VM-finalen i parkourens historia. Resultatmässigt blev ett jämt kval där det inte skiljer sig mycket i poäng mellan de åtta individerna som har tagit vidare i tävlingen, något som bäddar för en spännande final. Elis hade den fjärde högsta poängen i kvalet och har hälsar från Tokyo att det känns ok, även om det inte var hans bästa run.

Porträtt Elis Torhall

Elis Torhall på VM i Tokoy. Foto: FIG.

- Jag är ganska nöjd. Det var några småmissar men jag är nöjd med min svårighet, berättar Hannes efter kvalet där han kvalade in som åttonde person.

Porträtt Hannes Larsson

Hannes Larsson, redo för VM-final. Foto. FIG.

Dagens finalpass sänds i SVT med start klockan 07.30. Utöver herrarnas final i freestyle så tävlar Miranda Tibbling semifinal i speed.

Startlistor och resultat hittar du här.

Läs mer om tävlingen här.

Titta på tävlingen i SVT här.

Publicerad: 2022-10-15

UPPTÄCK MER