Valberedningen utlyser ny nomineringsperiod gällande ordförandeposten

En bild

Igår valdes Anna Iwarsson till ny ordförande för RF/SISU vilket innebär att hon lämnar posten som ordförande i Gymnastikförbundet och inte längre står till förfogande för omval på förbundsmötet 2024. Valberedningen utlyser därför en ny nomineringsperiod.

Fram till 29 februari tar valberedningen emot förslag från föreningar och regioner på vem de vill se som ny ordförande. Därefter bereds de inkomna förslagen genom diskussioner, intervjuer, referenstagningar m.m. 1 mars-12 april. Valberedningen presenterar sedan ett fullständigt förslag till ny styrelse i handlingarna som skickas ut inför förbundsmötet.

Mer information hittar du i brevet från valberedningen Pdf, 245 kB..

Förbundsmöte 2024 hålls i Umeå 27-28 april.

Publicerad: 2024-01-24

UPPTÄCK MER