Domare

Här finner du aktuell domarlista samt allmän info till/om domare. Om du hittar fel i något dokument så återkoppla till aerobic@gymnastik.se, så korrigerar vi så snart som möjligt.

Aktuella domare

Internationella dommare

Maria Qvarfort

maria@perform-aerobic.se

Hayley Brice-Nicolson

h.bricenicolson@gmail.com


Förbundsdomare

Steg 1 - utförande = E (Execution) och artistisk = A (Artistry)

Steg 2 - svårighet = D (Difficulty) och huvuddomare = CJP (Chair of judges panel)

Alexandra Sommer

alexandra.sommer@gazeta.pl

Steg 1 (E)

Corina Constantin

cory_gim@yahoo.com

Steg 1 (A+E)
Steg 2 (D+CJP)

Charlotte Fana

charlottefana@hotmail.com

Steg 1 (A+E)

Elin Kiel

elin@kiels.se

Steg 1 (A)

Hayley Brice-Nicolson

h.bricenicolson@gmail.com

Steg 1 (A+E)
Steg 2 (D+CJP)

Ida Andersson

ida.andersson01@hotmail.se

Steg 1 (A+E)

Jenny Reiter

jenny.reiter@live.dk

Steg 1 (A+E)

Louise Hamberg

louise.hamberg@icloud.com

Steg 1 (A+E)

Maria Qvarfort

maria@perform-aerobic.se

Steg 1 (A+E)
Steg 2 (D+CJP)

Michelle Fana

michelle.c.fana@gmail.com

Steg 1 (A+E)

Pernilla Jönsson

pernillasmyge@gmail.com

Steg 1 (A+E)

UllaKarin Othzén

dansstudion.alvangen@gmail.com

Steg 1 (A+E)
Steg 2 (D+CJP)


Regionsdomare

Adelina Cela

adelaide_ilir@icloud.com

Alice Huotari

alicehuotari@gmail.com

Alicia Andersson

 

Amanda Andersson

amanda070409@gmail.com

Anna Flora Járai

annaflora.jarai@gmail.com

Anna-Karin Bengtsson

akbbengtsson@hotmail.com

Corina Constantin

constantincorina91@gmail.com

Elin Kiel

elin@kiels.se

Emma Sandström

emmaklsandstrom@gmail.com

Hannah Blomster

hannahblomster@icloud.com

Hayley Brice-Nicolson

h.bricenicolson@gmail.com

Ida Andersson

ida.andersson01@hotmail.se

Jenny Reiter

jenny.reiter@live.dk

Johanna Hagenborg

hagenborn.johanna@gmail.com

Maria Qvarort

maria@perform-aerobic.se

Megan Niven

meganniven2006@icloud.com

Nina Fanzén

nina_franzen_kandstud@hotmail.com

Pernilla Jönsson

Pernilla70smyge@gmail.com

Pia Saxholt

pia@tgd.nu

Silvina Benito Giraudo

sil_benito@hotmail.com

Simon Hartmann-Petersen

zimonhp@hotmail.com

Tess Karlsson

tesskarlsson5@gmail.com

UllaKarin Othzén

dansstudion.alvangen@gmail.com

Viola Åberg

violaaberg@hotmail.com

Wendela Kumlin

wendela.anna.kumlin@gmail.com

Wilma Kron

Wilmakroon04@gmail.com

Wilma Jönsson

wilma@tgd.nu

DOMARROLLER INOM AEROBIC GYMNASTICS

Internationell domare

  1. Föreslås av Gymnastikförbundet
  2. Godkännes av FIG, European Gymnastics eller IJRU efter interkontinental, kontinental eller internationell domarkurs

Nationell/förbundsdomare

  1. Föreslås av Gymnastikförbundet nationellt, Gymnastikförbundet regionalt, förening eller kommitté
  2. Godkännes av Gymnastikförbundet nationellt efter genomgången nationell förbundsdomarkurs

Regionsdomare

  1. Föreslås av Gymnastikförbundet regionalt eller förening
  2. Godkännes av Gymnastikförbundet regionalt efter genomgången regionsdomarkurs.

Föreningsdomare

  1. Föreslås av förening
  2. Godkännes av föreningen/Gymnastkförbundet regionalt efter speciella kurser