Uppdatering Utbildning Drill

Nya möjligheter till Tränarutbildning!

Eftersom Svenska Drillförbundet nu gått in under Svenska Gymnastikförbundets verksamhet, har alla tränare från och med nu möjlighet att ta del av utbildningar som riktar sig till alla verksamheter inom Svensk Gymnastik. Här kommer därför ett första informationsutskick om de utbildningar vi i Kurs- och Utbildningsgruppen rekommenderar tränare i alla föreningar att börja kika på, samt information om en ny utbildning i drillteknik som arrangeras av det internationella drillförbundet WBTF.

Huvudinformationen hittar ni i Information_Utbildning_22v43 Pdf, 351 kB. den innehåller info om:

Det är viktigt att du som kontaktperson i din förening sprider denna information vidare - så informationen når alla aktiva tränare!

Hoppas ni i er förening kan påbörja någon av de utbildningar vi tipsar om i detta utskick redan under hösten/vintern!

Hör av er till utbildning@drill.se om ni har några frågor.

Vänliga Hälsningar,

Kurs- & Utbildningsgruppen, KUB

ext

Publicerad: 2022-11-23

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer