Gå till innehåll
Lyssna
Svensk Gymnastik

Kickoff 2025 – Svensk Drill samlades i Kalmar!

En bild

Vilken helg vi fick! Den 13–14 september gick årets stora kickoff för svensk drill av stapeln i Kalmar – och vilken succé det blev. Hela 144 aktiva deltagare samlades för två dagar fyllda av energi, utveckling och gemenskap.

Under helgen leddes inspirerande pass i drill, dans och mental coaching av ett fantastiskt gäng sju instruktörer, både internationella toppnamn och svenska profiler:

  • Elisa Gregori (Italien) – flerfaldig medaljör på internationella mästerskap och en av Europas främsta inom freestyle.
  • Malin Sylthe (Norge) – rutinerad landslagsdrillare med EM- och VM-framgångar.
  • Marc Hiero (Spanien) – internationell medaljör och finalist på både EM och VM.
  • Savannah Miller (USA) – världsmästare, flerfaldig guldmedaljör och en av sportens största stjärnor.
  • Erica Grebner (Sverige) – erfaren landslagsrepresentant med flera internationella medaljer.
  • Emilia Arvidsson (Sverige) – ny SM-guldmedaljör med bakgrund inom dans och internationell tävling.
  • Therese Bergdahl (Sverige) – mental coach med bred idrottserfarenhet och meriter inom flera sporter.

Utöver de givande passen fanns även styrelsen och våra arbetsgrupper på plats för att arbeta med organisationens framtid och utveckling av svensk drill ”bakom kulisserna”.

Stämningen var på topp hela helgen och det var otroligt roligt att se så många aktiva från hela landet samlas för att inspireras, utvecklas och ha kul tillsammans.

Vi ser redan fram emot nästa gång – tack till alla deltagare och instruktörer som gjorde kickoffen möjlig!

Publicerad: 2025-09-17

UPPTÄCK MER