Lär dig mer om Fitnessplayer

Personer som tränar till musik

Fitnessplayer är en musiktjänst där föreningar kan teckna sig på ett abonnemang och bland annat få tillgång till musik på ett lagligt sätt, kan sätta ihop spellistor och justera tempo i musiken som används i samband med träning.

Vill du lära dig mer om hur det fungerar är du välkommen att delta på ett webinar om detta. Josefine Ekman från Gymnastikförbundet Norr är en van användare av Fitnessplayer och delar gärna med sig av sina erfarenheter.

Tisdagen den 9 november 19:00 – 20:30. INSTÄLLT pga sjukdom. Nytt datum kommer.

Onsdagen den 17 november 19:00 – 20:30

Programpunkter:

  • Hur gör du en spellista?
  • Vilka spellistor finns och hur kan du använda dem?
  • Genomgång av funktioner (ändra tempo, skapa intervaller och pauser, mixa, kopiera/duplicera avsnitt)

Inbjudan Pdf, 1 MB.

Anmäl dig här

Läs mer om Fitnessplayer här

Frågor? Kontakta irene.samuelsson@gymnastik.se

Publicerad: 2021-10-22

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer