Föreläsning: Seniorbarometern

Seniorbarometern 2021

Du är varmt välkommen till en kostnadsfri föreläsning om Seniorbarometern den 26 april klockan 19:10- 20:00

För att närmre förstå den äldre målgruppen har analysföretaget Ungdomsbarometern på uppdrag av Riksidrottsförbundet genomfört studien Seniorbarometern. I rapporten undersöks vad seniorer i åldrarna 60–80 år gör en typisk dag, hur de mår och ser på begreppet hälsa, vad som intresserar dem samt hur de motionerar och vad som motiverar – eller hindrar – till rörelse. Rapporten, såväl som presentationen, riktar sig till dig som arbetar med en senior målgrupp, eller på andra sätt påverkas av eller intresserar dig för deras livsstil.

Sara Fröhling Lind från Ungdomsbarometern presenterar de mest intressanta och viktiga resultaten från undersökningen. Efter presentationen finns möjlighet att ställa frågor och diskutera insikterna. Föreläsningen sker i Zoom.

Få din anmälningslänk genom att mejla till Irene Samuelsson.

Varmt välkommen!

Publicerad: 2022-04-11

UPPTÄCK MER