Allt du behöver veta om intresseanmälan för internationella tävlingar och mästerskap via FIG

Elis Torhall Parkour VM 2022

Här nedan följer av svenska gymnastiförbundet uppsatta kriterer för att anmälan intresse och bli uttagen att representera Sverige och svenska gymnastikförbundet på en internationell tävling eller ett mästerskap.

Svenska gymnastikförbundet har satt upp uttagningskriterier för att bli uttagen att delta på en internationell tävling eller mästerskap arrangerad av FIG.

Till internationella tävlingar kan deltagande ske genom att svenska gymnastikförbundet anmäler deltagare eller att FIG bjuder in specifika aktiva att delta.

Till mästerskap görs alltid en uttagning av svenska gymnastikförbundet.

Mer information om hur du går tillväga om du vill anmäla ditt intresse av att delta på en internationell tävling kan du läsa om i dokumentet anmälan till internationella tävlingar och mästerskap. Pdf, 227 kB.

Frågor skickas till parkour@gymnasitk.se

Publicerad: 2023-06-20

UPPTÄCK MER