18th Nordic Trampoline Championships

Den 21-23 oktober genomförs NM i Tammerfors, Finland. Tävlingen är öppen för både förbund och klubbar - läs mer här nedan.

Landslaget kommer att skicka en trupp men alla föreningar får också skicka deltagare om de vill i alla klasser. Tävlingen har officiella NM-klasser för juniorer och seniorer i trampolin och DMT samt inofficiella klasser ”Open Nordic” i två olika åldersklasser i trampolin. Se mer info i inbjudan här. Pdf, 252 kB.

Sista anmälningsdag är 21 juli och respektive förening gör sin anmälan direkt till arrangören. Tänk också på att söka tillstånd för internationellt tävlingsutbyte enligt punkt 6.1 i Tekniskt reglemente, senast 30 dagar före avresa till tävlingen.

Gällande domare så kommer landslaget att ta ut och bekosta de 3 FIG-domare som Sverige enligt reglerna ska ställa upp med på NM. Utöver det måste de föreningar som deltar anmäla och bekosta domare (går bra med domare med nationell licens) enligt de regler för antal domare som anges i inbjudan.

Publicerad: 2022-06-10

UPPTÄCK MER