Femma i lagfinalen i DMT

Herrlaget i DMT

Det svenska herrlaget i DMT stod för en nervkittlande insats på EM i Rimini och tog en fin femteplats i finalen.

I finalen tävlade Adrian Lind (Uppsala GF), Jonas Nordfors (Upplands Väsby GK) och Linus Oledal (Västra Frölunda GK) och de hade en bronsmedalj från ett pandemipåverkat EM 2021 i Sochi att försvara.

I finalen där alla tre gymnaster hoppade en kombination vardera var Linus Oledal först ut. Han satsade allt på ett kort och körde en svår kombination för första gången någonsin. Domarna dömde först ner hans miller (dubbel volt med dubbel skruv) till grupperad, men Sverige var snabba med att lämna in en protest, vilken också godkändes.

Adrian Lind var andra man ut och gjorde ett bra hopp, med något litet steg i landningen. Jonas Nordfors avslutade tävlingen för Sveriges del. Där blev tyvärr den trippla volten upp i DMT:n lite kort, så Jonas fick rutinerat sänka svårigheten i den andra volten.

Laginsatsen räckte till en fin femte plats.

DMT final

Jonas, Linus och Adrian, EM-final DMT 2022. Foto: Filippo Tomasi

Resultat, lagfinal DMT herrar 2022

  1. Spanien
  2. Belgien
  3. Storbritannien
  4. Portugal
  5. Sverige

I morgon fortsätter EM med kvaltävlingar i synkron trampolin. Från Sverige deltar:

Synkron damer

Sofia Redman TK Levo

Hanna Rydén

Synkron herrar

Jonas Nordfors

Måns Åberg

Publicerad: 2022-06-29

UPPTÄCK MER