Jonas Nordfors åtta i The World Games

Jonas Nordfors på The Worl Games 2022 

Under fredagskvällen inleddes DMT-tävlingarna i The World Games och Jonas Nordfors slutade åtta i finalen i Birmingham.

Jonas fick en jobbig start i tävlingen med ett hopp där första delen blev alldeles för kort, vilket innebar att han inte kunde fullfölja kombinationen enligt plan. I det andra hoppet tog han det säkra före det osäkra och ställde tryggt ner en bra kombination som tog honom som sista gymnast vidare in i finalen.

Väl i finalen stod det klart att det inte riktigt var Jonas dag idag. Med ett mindre lyckat hopp slutade han åtta i finalen som vanns av spanjoren David Franco.

- Klart jag är besviken, men jag satsade i alla fall 110%. Tror inte jag borde ha gjort annorlunda, säger Jonas Nordfors efter tävlingen.

- Jonas har återigen bevisat att han är en av världens absolut bästa DMT-gymnaster. Den här gången var marginalerna inte på hans sida, men vi tar nya tag på VM i Sofia i november, säger tränare Ulf Andersson som ansvarar för DMT i landslaget.

Imorgon, den 17 juli, går den regerande världsmästarinnan i DMT, Lina Sjöberg, in i tävlingen.

Alla resultat hittar du här

Här kommer hela tävlingen att läggas upp

Läs mer om mästerskapet här

Publicerad: 2022-08-05

UPPTÄCK MER