Den första uttagningen till EM i trampolin och DMT klar

Trampolin gymnastik, två kvinnor i luften

De europeiska mästerskapen för juniorer och seniorer går i Italien den 1-5 juni. 444 gymnaster från 26 länder gör upp om medaljerna i trampolin, DMT och tumbling. Från Sverige deltar gymnaster i den individuella och synkrona trampolinen och i DMT.

Uttagningen till mästerskapet är nästan klar och sex seniorer och fyra juniorer är klara. Den första maj kommer ytterligare namn till truppen presenteras. Sverige kommer ställa upp med ett lag i damernas individuella trampolin och i herrarnas DMT-tävling.

- Konkurrensen om platserna till våra lag är tuff och därför är flera uttagningar ännu ej namngivna. Vi har nu möjlighet att förlänga uttagningsperioden till den 1 maj för att optimera lagen. Vi ser en mycket positiv utveckling i truppen nu och kan tex skicka två starka synkronpar för damer och hoppas på ytterligare ett herrpar. Vi har även sett mycket övertygande kvalresultat från junioren Tuva Stjärnborg som har potential att ta sig långt i både trampolin och DMT, säger förbundskapten Jonas Heiman.

Från Sverige deltar följande seniorgymnaster:

Trampolin damer

Lina Sjöberg Uppsala GF

Thea Liljeroth Gefle Flyers

Hanna Rydén Upplands Väsby GK

Gymnast 4

Trampolin herrar

Jonas Nordfors Upplands Väsby GK

Måns Åberg Upplands Väsby GK

DMT damer

Lina Sjöberg

DMT herrar

Lag bestående av 4 st gymnaster

Synkron damer

Sofia Redman TK Levo

Hanna Rydén Upplands Väsby GK

Lina Sjöberg Uppsala GF

Thea Liljeroth Gefle Flyers

Synkron herrar

Ett synkronpar

Från Sverige deltar följande juniorer:

Trampolin flickor

Tuva Stjärnborg Klippans GF

Hilma Pettersson Västra Frölunda TK

DMT flickor

Tuva Stjärnborg Klippans GF

DMT pojkar

Noel Sjöström Upplands Väsby GK

Det senaste europamästerskapet gick i Ryssland förra året och där fick de svenska gymnasterna med sig ett antal medaljer hem. Lina Sjöberg tog ett silver i DMT, herrlaget tog brons i DMT och junioren Tuva Stjärnborg tog ett fint brons i DMT.

Läs mer om tävlingen här.

Publicerad: 2022-08-19

UPPTÄCK MER