Landslagsledningen i trampolin och DMT för 2023-2024 komplett

En bild

Pernilla Nyberg blir ny tränare för juniorlandslaget i trampolin.

Pernilla har en gedigen bakgrund inom svensk trampolin som både tränare, förbundsdomare och utbildare. Hon har även suttit med i trampolinkommittén och själv varit aktiv fram till 20-års åldern. Utanför landslagsverksamheten är hon aktiv i Upplands Väsby gymnastikklubb och arbetar som utbildningsansvarig på ett företag inom inköp, logistik och affärsförhandling.

- Det ska bli väldigt spännande att följa dessa talangfulla ungdomar och se hur de utvecklas och vad de kan prestera, säger Pernilla Nyberg.

- Vi har nu en landslagsledning på plats för perioden 2023-2024 och ser fram emot att fortsätta arbeta framåt, säger landslagschef Jimmy Ekstedt.

Publicerad: 2023-01-15

UPPTÄCK MER