Här är landslaget i trampolin och DMT 2024

En bild

Nu är det klart vilka gymnaster som tagit en plats i landslaget i trampolin och DMT 2024. Landslagsåret börjar med ett läger på Bosön i januari och sedan är siktet för ställt mot EM i Portugal i april.

Jämfört med tidigare år är den en mindre landslagstrupp som presenteras inför 2024. Elitchef Jonas Juhl och landslagschef Jimmy Ekstedt ger en förklaring till förändringen:

– Vi tar nya steg inom landslaget i trampolin. Dessa nya förändringar skapar möjlighet för en effektivisering av våra resurser, samtidigt som det skapar möjligheter för framtidens hoppare. Det är en justering vi ser nödvändig med ett reducerat elitidrottsstöd och ett landslag som växt markant i storlek de senaste åren. Vi fortsätter samtidigt arbetet med kompetensutveckling och delaktighet från föreningstränare på läger och tävlingar. Genom dessa insatser är vi övertygade om att många kommer få ta del av en djupare teknisk kunskap på kort och längre sikt, såväl inom som utanför landslaget. Vi ser med spänning fram emot 2024 och arbetet med den nya konstellationen.

Seniorlandslaget trampolin

 • Jonas Nordfors, Upplands Väsby GK
 • Måns Åberg, Upplands Väsby GK
 • Vilhelm Edhammer, TK Levo
 • Oscar Smith, TK Levo
 • Lina Sjöberg, Uppsala GF
 • Hanna Rydén, Upplands Väsby GK
 • Tuva Stjärnborg, Klippans GK

Seniorlandslaget DMT

 • Jonas Nordfors, Upplands Väsby GK
 • Tuva Stjärnborg, Klippans GK

Nytt för i år är att en bruttotrupp tagits ut som komplement till landslaget. I bruttotruppen 2024 ingår följande gymnaster:

Senior Bruttotrupp Trampolin

 • Linus von Heideman, Västra Frölunda TK
 • Oliver Arthursson, TK Levo
 • Alva Lemoine, Uppsala GF
 • Saga Lenjesson, Västra Frölunda TK
 • Linn Bolinder, Upplands Väsby GK

Senior Bruttotrupp DMT

 • Gustav Tingelöf, Uppsala GF
 • Adrian Lind, Uppsala GF

Juniorlandslaget

 • Emma Steffensen, Västra Frölunda TK
 • Hannah Elvin, Klippans GK
 • Hilma Pettersson, Västra Frölunda TK
 • Kajsa Nordesjö, Uppsala GF
 • Matilda Andersson, Västra Frölunda TK
 • Noel Sjöström, Upplands Väsby GK
 • Hugo Fjelkner, Sjövalla FK
 • Oskar Thelander, Västra Frölunda TK
 • Liam Hoppstadius, Uppsala GF

Landslagsledning

Landslagsledningen i trampolin och DMT 2024 består av förbundskapten Jonas Heiman, junioransvarig och ass. förbundskapten Pernilla Nyberg och senioransvarig Albin Ekenberg. Landslagsledningen kompletteras med föreningstränare som bjuds in till landslagets aktiviteter.

Publicerad: 2023-12-20

UPPTÄCK MER