Sjua i EM-finalen i synkron trampolin

En bild

Den synkrona trampolinhoppningen stod på agendan i portugisiska Guimaraes under lördagen. Från Sverige tävlade två par, Jonas Nordfors (Upplands Väsby GK) tillsammans med Oscar Smith (TK Levo), samt Lina Sjöberg tillsammans med Alva Lemoine (Uppsala GF).

Det var revanschsugna gymnaster som klev ut på tävlingsgolvet och Lina/Alva började starkt med en fin och synkad första serie som också blev deras bästa av de två försöken. Poängen 45.560 räckte till en finalplats. Det är det tredje svenska paret som har lyckats att ta sig till en EM-final*. De fick emellertid inte till det i finalhoppningen utan körde tyvärr ut i början av serien och slutade på en sjunde plats.

I finalen där fem par körde bra stabila serier vann det brittiska paret, som också var bäst i kvaltävlingen. Frankrike tog silver och bronset gick till paret från Georgien.

Resultat:

  1. Storbritannien 48.160
  2. Frankrike 47.890
  3. Georgien 47.740
  4. Tyskland 46.59
  5. Spanien 45.100
  6. Ukraina 14.030
  7. Sverige 13.090
  8. Tjeckien 4.780

Det var inte Jonas och Oscars dag idag och de hoppade tyvärr ut i båda försöken.

Synkron trampolin.

Tung dag för Jonas och Oscar. Foto: Filippo Tomasi

I morgon, söndag 7 april, är det EM-tävlingarnas sista dag och då har vi all fokus på Tuva Stjärnborgs final går på söndag 17.30

* Sofia Redman/Hanna Rydén kom femma i EM-finalen 2021 och Kristina Sundelin/Anna Löfstrand kom åtta i finalen 1997.

Tävlingarna streamas här

Alla resultat hittar du här

Följ de svenska gymnasterna på Facebook

Läs mer om mästerskapet här

Publicerad: 2024-04-08

UPPTÄCK MER