Uppdaterad tävlingskalender våren 2021

Vi står i en tid som denna inför stora och svåra utmaningar likt många andra sporter som ett resultat av Covid-19. För att fortsätta erbjuda möjligheter för våra utövare måste vi tänka nytt och också hitta andra sätt att tävla på.

Visst hoppades vi alla på att vi vid denna tidpunkt skulle kunna erbjuda samtliga nationella tävlingar i fysisk form. Men vi ser att med de utmaningar vi står inför idag, så har Gymnastikförbundet tagit fram en uppdaterad tävlingskalender med både digitala och fysiska tävlingar.

Gymnastikförbundet och TTK har tagit beslut om att vissa nationella tävlingar under våren 2021 kommer att ställas in, vissa göras om till digitala tävlingar och andra blir till semidigitala tävlingar. Några tävlingar planerar vi fortsatt för att de ska kunna genomföras fysiskt med en del begränsningar.

Läs viktig information här om förtydliganden kring tävlingarna, plan B för tävlingar samt när beslut ska tas Pdf, 229 kB..

JSM flyttas till våren 2021
JSM flyttas till vårterminen 2021 med anledning av att EM flyttades till den 1-4 december, vilket är samma helg som JSM planerades att genomföras.


Tävlingskalender våren 2021

Följande tävlingar kommer att genomföras digitalt:

  • 1-2 maj - Digitala Riksfyran Herr 11 år och äldre & Digitala Riksfyran Dam 13-16 år
  • 5-6 juni - Digitala Riksfyran Öppen klass 13 år och äldre


Följande tävlingar planeras att genomföras semidigitalt:

  • 8-9 maj - Rikstvåan Dam 13-16 år & Rikstvåan Dam, Herr, Mixed 13 år och äldre
  • 22-23 maj - Rikstrean Dam 13-16 år & Rikstrean Öppen klass 13 år och äldre


Följande tävlingar planeras att genomföras fysiskt:

  • 29-30 maj - JSM
  • 12-13 juni - USM


Följande tävlingar utgår våren 2021:

  • Rikssexan Herr 11 år och äldre
  • Riksfemman Öppen klass 13 år och äldre
  • Riksettan Dam, Herr, Mixed 15 år och äldre

Publicerad: 2021-02-17

UPPTÄCK MER