Digitala tävlingar i truppgymnastik

Under våren kommer flera nationella tävlingar i truppgymnastik att genomföras digitalt. I helgen den 12-13 juni sänds och bedöms digitala Ungdomscupen.

Via Gymnastikförbundets Youtube-kanal kan du följa digitala Ungdomscupen som sänds och bedöms i helgen den, 12-13 juni.

Tider lördag 12 juni
Dam - Pool 1:
Tävlingsstart kl. 08.30
Tävling slut ca. kl. 10.50

Dam - Pool 2:
Tävlingsstart kl. 12.20
Tävling slut ca kl. 14.40

Dam - Pool 3:
Tävlingsstart kl. 15.10
Tävling slut ca kl. 17.20

Dam - Pool 4:
Tävlingsstart kl. 17.50
Tävling slut ca kl. 19.35

Tider söndag 13 juni
Mixed:
Tävlingsstart kl. 08.30
Tävling slut ca. kl. 10.15

Herr:
Tävlingsstart kl. 10.45
Tävling slut ca. kl. 12.05

Klicka här Pdf, 182 kB. för att se startordningen för sändningen till digitala Ungdomscupen.

Resultaten från tävlingen uppdateras löpande via Sport Event Systems

Tävlingar som kommer att genomföras digitalt under våren är:

1 maj – Riksfyran Herr 11 år och äldre & Riksfyran Dam 13-16 år

8 maj – Rikstvåan Dam 13-16 år & Rikstvåan Dam, Herr och Mixed 13 år och äldre

22 maj – Rikstrean Dam 13-16 år & Rikstrean Öppen klass 13 år och äldre

29 maj – Juniorcupen

5 juni – Riksfyran Öppen klass 13 år och äldre

12-13 juni - Ungdomscupen

Vad är en digital tävling?
Deltagande föreningar genomför sina tävlingsvarv på ett smittsäkert sätt i sina egna träningshallar, filmar detta och skickar in till Gymnastikförbundet. Samtliga föreningars inspelade redskap sätts därefter ihop till en sammanhållen tävling som kommer att sändas med kommentatorer och bedömas av våra förbundsdomare enligt datumen ovan.

En digital tävling arrangeras med direkt final.

Hur går en digital tävling till?
Deltagande föreningar ska under en angiven tidsperiod spela in sina tre redskap. Inför respektive inspelning krävs att föreningarna verifierar sin medverkan, detta gör föreningarna genom en verifieringskod som ska visas upp i början av respektive inspelning. Verifieringskoden får föreningarna från Gymnastikförbundet och är giltig i 5 min vilket gör att föreningarna endast har en chans på sig att filma sitt redskap. När tiden för verifieringskoden gått ut har föreningarna 90 min på sig att ladda upp sin video till Gymnastikförbundet.

Bedömning
Inför de digitala tävlingarna har tekniska specifikationer och förutsättningar tagits fram för att i så lång utsträckning som möjligt säkerställa att bedömning kan se på ett så rättvist och noggrant sätt som möjligt.

Klicka här för att ta del av de tekniska specifikationer och förutsättningar som gäller på digitala tävlingar i truppgymnastik.

Bedömning sker i samband med sändningen för den digitala tävlingen. Domarna kopplar upp sig via Teams och bedömer hemifrån sig själv. Domarna har inte tillgång till de inspelade videorna i förväg utan får ta del av dessa först under tävlingshelgen i form av den färdigproducerade tävlingen. Bedömningen sker alltså likt en vanlig fysisk tävling och domarna dömer därmed endast de inspelade videorna en gång.

Publicerad: 2021-06-08

UPPTÄCK MER