Publik på JEM/EM - Uppdaterade restriktioner

Här kan du läsa mer om vilka krav som gäller med anledning av Covid-19 om du ska åka och vara på plats som åskådare under JEM/EM i Portugal.

Publik är tillåtet på JEM/EM i Portugal under tävlingarna som genomförs mellan den 1-4 dec. Via European Gymnastics hemsida finns riktlinjer att ta del av med anledning av Covid-19 - https://www.europeangymnastics.com/event/2021-european-championships-teamgym/downloadsav

På grund av den ökade smittspridningen i Portugal har Portugals regering beslutat (2021-11-26) om några nya ytterligare åtgärder vilket kan påverka dig som åker som åskådare och vill följa tävlingarna på plats i Guimarães. Tidigare gällde att du som åskådare måste visa upp ett vaccinationsbevis eller ett PCR-test som inte är äldre än 72 h och alltid bära munskydd. Beslut utifrån de nya restriktionerna gör att det nu är obligatoriskt med uppvisande av ett negativt test för alla åskådare, oavsett om du är fullvaccinerad eller inte. På baksidan av arenan (Guimarães Multiusos Arena) kommer det att finns en snabbteststation. Kostnaden för varje test är 25.00 EUR.

Observera utifrån ovan restriktioner att du alltså kan behöva ta flera test under din vistelse.

Vi uppmanar dig som ska resa att hålla koll på vilka inresekrav som gäller för att resa till Portugal (och även vad som gäller vid eventuella mellanlandningar i annat land). Information om detta hittar du via Sweden Abroads hemsida - https://www.swedenabroad.se/sv/om-utlandet-f%C3%B6r-svenska-medborgare/portugal/reseinformation/covid-19-l%C3%A4gesbild-och-reseinformation/

Passenger Locator Card fylls i (senast 48 h innan avresa med planet från Sverige) via denna länk: https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card

Publicerad: 2021-11-26

UPPTÄCK MER