Landslagsledning och landslagstränare inför EM 2022

JEM och EM genomförs i Luxemburg den 14-17 september 2022. Här kan du ta del av landslagsledningen och landslagstränarna som i nära samspel med gymnaster och föreningstränare leder arbetet fram mot JEM och EM 2022.

Klicka här för att ta del av landslagsledningen

Klicka här för att del av landslagstränarna

Förbundskapten Tova Sörén kommenterar på läget och vad som komma skall:

- Tränarteamen till trupplandslagen 2022 är installerade och igång med sitt arbete. Det är ett gäng erfarna tränare och jag ser verkligen fram emot att få jobba med dem det kommande året. Vi har en blandning av nya och gamla bekanta ansikten i landslagssammanhang. Vi är alla taggade för uppgiften som ligger framför oss.
Vårt arbete har 2022 inletts med nya restriktioner med anledning av Covid-19 som gjort att bruttotruppssamlingen fått ställas in och skjutits på två gånger redan. Att planera om är något vi lärt oss och vant oss vid inför förra EM. Vi jobbar nu med att hitta nya datum och en ny plan för hur arbetet ska fortlöpa.

Publicerad: 2022-01-12

UPPTÄCK MER