Riksfyran & Rikstrean avgjord

Riksfyran Dam 13-16 år & Rikstrean Dam 13-16 år avgjordes i Göteborg den 2-3 december med Askim Billdal GS som arrangörsförening.

Efter en lång och jämn kvaldag, fylld av sevärd gymnastik, hade 10 lag från respektive tävling tagit sig vidare till söndagens final.

Publiken på de välfyllda läktarna skulle få njuta av vacker gymnastik även på söndagen. Finaldagen blev, även den, jämn och i Riksfyran var det endast 0,7 poäng mellan 1:an och 4:an. Till slut stod det klart att guldet gick till Saltsjöbadens IF. Varbergs GIF GF hade en fin tävling där lag 1 kammade hem silvret tätt följda av lag A.

I Rikstrean var det GF Örebro Röd 5 som, med dagens högsta trampettpoäng, tog hem guldmedaljen. Endast 0,15 poäng efter kom silvermedaljörerna Bjerreds GF. Nacka GF slutade på bronsplatsen, 0,1 poäng efter Bjerred.

Resultat Riksfyran
1:a Saltsjöbadens IF
2:a Varbergs GIF GF lag 1
3:a Varbergs GIF GF lag A

Resultat Rikstrean
1:a GF Örebro Röd 5
2:a Bjerreds GF
3:a Nacka GF

Resultatlista Riksfyran KVAL Pdf, 10 kB.
Resultatlista Riksfyran FINAL Pdf, 8 kB.
Resultatlista Rikstrean KVAL Pdf, 10 kB.
Resultatlista Rikstrean FINAL Pdf, 8 kB.

Se tävlingen via Gympabubblan Play

Riksfyran prispall
Rikstrean prispall

Publicerad: 2023-12-04

UPPTÄCK MER