Ytterligare lag kvalificerade till JNM i Lund

Lördagen den 20 januari genomfördes ett extra kval till JNM i Lund. Nu är det klart att Sverige deltar med full representation i alla klasser vid mästerskapet som går i april.

Vid höstens JNM-kval i Västerås lyckades två damlag, ett herrlag och ett mixedlag kvalificera sig till JNM som går i Lund den 20 april. Eftersom varje nation har möjlighet att anmäla två lag i varje klass öppnade trupptävlingskommittén upp för efteranmälan. Detta för att främja Svensk Gymnastik och ge gymnaster möjlighet till internationell tävlingserfarenhet.

I lördags fick GCF Uppsalas herrlag chansen att visa upp sig igen efter att inte ha nått upp till kvalgränsen på JNM-kvalet i höstas. Samtidigt tog Enebybergsgymnasterna chansen att kvala i mixedklassen där endast ett lag var anmält till höstens kval. Båda lagen klarade kvalgränsen och kvalificerade sig till JNM. Det betyder att Sverige nu har full representation i alla klasser.

Lagen som representerar Sverige på JNM i april är:

Damer: Brommagymnasterna och ABGS
Herrar: Brommagymnasterna och GCF Uppsala
Mixed: Halmstad Frigymnaster och Enebybergsgymnasterna

Stort grattis och lycka till!

Publicerad: 2024-01-23

UPPTÄCK MER