Resultat Höstpokalen

Höstpokalen genomfördes 19 november i Västerås med över 60 gymnaster, 13 år och äldre, som representerade 15 föreningar från hela landet. Tävlingen har modifierade regler av internationella Code of Points och är en populär tävling med möjlighet att delta i mångkamp, enstaka grenar eller hjälpa sin förening i lagtävlingen som kräver tre startande i varje gren. Dessutom är Höstpokalen grund för uttagning till den nationella träningsgruppen Aspiranterna där de 24 främsta mångkampsgymnasterna erbjuds plats till kommande kalenderår.

Mångkampstävlingen
Mångkampstävlingen blev spännande då det fanns många starka kandidater till segern. Det visade sig att 16-åriga Ellen Gakios från All Star Gymnastics, som tävlade nästan felfritt vid första tävlingsomgången, kunde följa att hennes fina poäng på 50,965 stod sig genom andra och avslutande tävlingsomgången också. På andra plats placerade sig rutinerade Kristina Åhlin från Östersundsgymnasterna med 49,698 poäng före trean Hanna de Waal från arrangörsföreningen Västerås GF med 49,298 poäng.

Lagtävling
10 föreningar deltog med lag och Stockholmsföreningen All Star Gymnastics fick hem segrarpokalen med 148,162 poäng före Västerås GF som fick 143,029 poäng och GF Nikegymnasterna med 139,397 poäng. 

Lagtävling Höstpokalen 2022

Grenmedaljer
Grenmedaljerna fördelades mellan åtta föreningar:

Hopp:
1:a Embla Molander, GF Atletica 
2:a Melissa Sandberg, GF Stockholm Top Gymnastics
3:a Kristina Åhlin, Östersundsgymnasterna

Barr:
1:a Ellen Gakios, All Star Gymnastics
2:a Vega Betnér, GF Nikegymnasterna
3:a Alice Zakrisson, Sundsvallsgymnasterna Jaktfalken

Bom:
1:a Hennie Martinsdottir, GF Atletica
2:a Maja Sandfridsson, Tidaholms GS
3:a Ellen Gakios, All Star Gymnastics

Fristående:
1:a Alice Zakrisson, Sundsvallsgymnasterna Jaktfalken
2:a Kristina Åhlin, Östersundsgymnasterna
3:a Hanna De Waal, Västerås GF

Alla resultat finns här.

Publicerad: 2022-11-21

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer