Starta upp artistisk gymnastik
Hitta snabbt
Vad roligt att du vill komma igång med artistisk gymnastik i din förening! Denna sida vill inspirera till att starta upp artistisk gymnastik på ett enkelt sätt genom att tipsa om övningar som passar nybörjare oavsett ålder. Längst ner på sidan hittar du kontaktuppgifter till en kontaktperson som kan fungera som stöd till ledare och förening.
Artistisk gymnastik delas upp i kvinnlig och manlig i tävlingsgymnastiken. För träning och för nybörjare är det en fördel att träna på övningar från båda disciplinerna. Vi har därför valt att ha de två disciplinerna på samma sida då mycket av grundträningen är gemensam. Vi presenterar också övningar från respektive disciplin tillsammans med annan information som skiljer dem åt.
Kvinnlig artistisk gymnastik (kvinnlig AG) består av fyra grenar: hopp, barr, bom och fristående. Till grenen fristående kör gymnasten till musik. Du kan läsa mer om respektive gren (redskap) längre ner på sidan.
Manlig artistisk gymnastik (manlig AG) består av sex grenar; fristående, bygelhäst, ringar, hopp, barr och räck. Här tävlar gymnasten utan musik. Grenarna har olika karaktär och delas upp på detta vis; fristående och hopp kallas för spänstgrenar, bygelhäst och barr för stödgrenar och ringar och räck för häng-grenar. Du kan läsa mer om respektive gren (redskap) längre ner på sidan.
Oavsett om du vill starta en grupp i artistisk gymnastik eller vill skapa en mer varierad träning i en befintlig grupp så kan du få inspiration till innehåll här.
Vi vill gärna att du hör av dig om du har frågor, vill bolla idéer eller önskar annat stöd från en kunnig och erfaren ledare inom artistisk gymnastik. För kontakt vänligen hör av dig till någon av nedan mailadresser så ser vi till att du får en kontaktperson.
Vi ser fram emot att höra från dig!







