Resultat Svenska Cupen & Höstcupen

Den 26 november genomfördes Svenska Cupen och Höstcupen i Malmö med över 50 gymnaster, som representerade föreningar från hela landet. Ett stort deltagarantal på både Höstcupen och Svenska Cupen, från Umeå i norr till Malmö i söder. Gymnasterna kunde delta i mångkamp, enstaka grenar samt lagtävling.
En härlig stämning spred sig på tävlingsgolvet bland både tränare och gymnaster. Många gymnaster på uppåtgående i sin utveckling vilket bådar gott inför framtiden!

Gymnaster HC & SC

Lagtävling
7 föreningar gjorde upp om medaljerna i Höstcupens lagtävling varav Umeå Gymnastikförening fick hem segerpokalen med 131,625 poäng. I Svenska Cupen deltog All Star Gymnastics och vann lagtävlingen med sina 117,929 poäng.

Mångkampsmedaljer
Mångkampsmedaljerna i Höstcupen och Svenska Cupen fördelades enligt följande:

HC - Nian: Maxinne Finnberg, Umeå Gymnastikförening
HC - Åttan: Vega Betnér, Stockholm Top Gymnastics
HC - Sjuan: Alva Lindén, GF Nikegymnasterna

SC - Kristina Åhlin, Östersundsgymnasterna

Alla resultat finns här.

Publicerad: 2022-11-30

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer