Fem damer representerar Sverige på EM i artistisk gymnastik

En bild

Fem vassa damer åker till Antalya, Turkiet och representerar Sverige på EM i artistisk gymnastik den 11-16 april.

  • Tonya Paulsson, GK Motus Salto
  • Nathalie Westlund, Eskilstuna GF
  • Emelie Westlund, Eskilstuna GF
  • Elina Grawin, Eskilstuna GF
  • Maya Ståhl, Tidaholms GS (Reserv på plats)

Både Tonya, Nathalie och Emelie deltog vid EM och VM under 2022. De har därför massor av värdefull erfarenhet av att tävla på den stora arenan med sig till årets mästerskap. Elina gör sitt första år som senior men tävlade både EYOF och JEM under 2022 och här därför fått känna på den stora scenen även hon. För Maya blir det debut på EM och hon åker med som reserv. Hon ersätter Alva Eriksson som tidigare var uttagen som reserv, men som dragits med problem med sin fot.

Tränarna som åker med till EM är:

  • Helena Andersson Melander, Förbundskapten
  • Sebastian Melander, Tränare
  • Janie Ahlström, Tränare

Stort grattis och lycka till! Mer info om EM i artistisk gymnastik hittar du här.

Publicerad: 2023-03-23

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer