Resultat: Challenge

I oktober genomfördes en Challenge som även fungerade som uttagningstillfälle för Northern Europeans.

Challenge genomfördes i Stockholm och till start kom fyra juniorer och sex seniorer från sex olika föreningar.
Efter tävlingarna samlade Helena alla gymnaster och tränare från Challenge och berättade hur uttagningen till Northern Europenas skulle ske. Eftersom Challenge låg tidigt på säsongen var det en del småmissar, men i det stora hela så ser det ut som om landets gymnaster har lyft sig en hel del sedan SM och JSM med fler svårigheter inlagda. Hur laget till Northern Europenas kommer se ut är inte klart då förbundskaptenen kommer analysera innehåll och utförande samt kika vidare på de tävlingar som återstår innan tävlingen genomförs i Halmstad den 25-26 november.

Resultat

Challenge

Från vänster i bild: Maxine Finnberg UGF och Maja Gustavsson VGF (2:a plats), Maja Rhodin UGF och Nora Hanfelt GKMS (1:a plats) samt syskonen Ellen och Julia Gakios ASG (3:e plats)

Publicerad: 2023-10-23

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer