Sjätteplats för Nathalie Westlund i världscupsfinalen i Kairo

En bild

Under lördagseftermiddagen inleddes den första finaldagen på FIG Apparatus World Cup i Kairo, Egypten. Eskilstunagymnasten Nathalie Westlund var en av åtta tjejer som tagit sig vidare till finalen i barr. Hon genomförde en fin serie utan fall och slutar 6:a med poängen 13.070.

- Jag känner mig väldigt glad över att ha tävlat ännu en världscupsfinal och det känns så skönt att ha gått igenom serien. Det var väldigt roligt att komma ut och tävla igen efter ett längre uppehåll utan tävling, säger Nathalie.

Kinesiskan Zhuofan Huang vann finalen i barr med poängen 14.230. Samtliga resultat från dagen finns här.

Nästa vecka åker Nathalie vidare till Cottbus, Tyskland för nästa världscup i vårens världscupsserie. Där får hon sällskap av Jennifer Williams (Eskilstuna GF) på damsidan och Filip Lidbeck (Halmstad Frigymnaster), Luis Il-Sung Melander (GK Motus-Salto), Kim Wanström (Hammarbygymnasterna) och David Rumbutis (All Star Gymnastics) på herrsidan.

Publicerad: 2024-02-17

UPPTÄCK MER