Nathalie Westlund åtta i världscupsfinalen

En bild

Nathalie Westlund (Eskilstuna GF) har idag tävlat final i barr under världscupen i Doha.

Finalen var Nathalies andra världscupsfinal i barr den här våren och hon kvalade in på en fin fjärde plats med personbästa. I finalen blev det tyvärr miss i serien och fall. Poängen blev 11.666 och med det slutar hon på åttonde plats.

Efter veckans tävling summerar Nathalie vårens världscupsserie till två av fyra möjliga finaler i barr, en fantastisk prestation menar förbundskapten och tränare Helena Andersson Melander.

– Nathalie har höjt sin svårighetspoäng från första världscupen i Cairo till nu i Doha från 5.3 till 5.6 och varit i två världscupsfinaler. Hon satte dessutom nytt personbästa i kvalet här i Doha med poängen 13.4! Hon har stor potential att höja sig ordentligt ytterligare på barr framåt och de här fyra världscuperna har gett ovärderliga erfarenheter för framtiden.

Imorgon avslutas världscupen i Doha med final i bland annat fristående där vi får se Jennifer Williams. Finalerna börjar kl. 15.00 och avslutas 18.30. Se finalen live på figtv.sport

Poängen från världscupen i Doha går att följa här.

Foto: Efter finalen fick Nathalie ta idolbild utanför arenan.

Publicerad: 2024-04-19

UPPTÄCK MER