Femte plats för Jennifer Williams i världscupen

En bild

Jennifer Williams (Eskilstuna GF) visar ännu en gång upp höga, kraftfulla volter. I dagens världscupsfinal i fristående slutar hon femma med poängen 12.7.

Dagens final i Doha var Jennifers tredje världscupsfinal den här våren och hon har verkligen visat upp sin styrka som gymnast då finalerna varit i tre olika grenar. I dagens friståendefinal fick hon studs efter två av volterna vilket kostade lite på poängen men trots det slutar hon femma med fina 12.700 poäng.

Vi summerar den här världscupsserien för Jennifer och Nathalie Westlund med totalt 5 finaler och flera personbästa i poängen. Det är en fantastisk utveckling. Nu väntar EM i Rimini för Jennifer, Nathalie och de andra gymnasterna i den svenska EM-truppen om två veckor.

Poäng och resultat från världscupen finns här.

Publicerad: 2024-04-20

UPPTÄCK MER