Gå till innehåll
Lyssna
Svensk Gymnastik

Dubbla finalplatser i världscupen

En bild

Den andra tävlingsdagen på världscupen i artistisk gymnastik i Varna, Bulgarien, slutade med dubbla finalplatser för svensk del. Jennifer Williams tog sig vidare till friståendefinal och Luis Il-Sung Melander lyckades knipa ännu en finalplats, idag i barr.

Efter en strålande första dag där Luis Il-Sung Melander (GK Motus-Salto) tog sig vidare till sin tredje världscupsfinal i ringar följde han upp med att ta sig vidare till ännu en final under fredagen. Med en fin serie i grenen barr slutade Luis på 7:e plats med poängen 12.950. Det blir Luis första final i barr och både han och tränare Eddie Olsson är mycket glada över veckans finaler. Samtidigt säger Luis att det finns saker att förbättra för att höja sig ytterligare i finalerna.

Jennifer Williams (Eskilstuna GF) fick en strålande dag på friståendegolvet i damernas tävling. Den fina poängen 12,700 var kvalets näst högsta och Jennifer är därmed klar för söndagens final. I bom hade hon tyvärr ett fall i avhoppet och är med poängen 12,100 tredje reserv till finalen.

Schema för helgens finaler:

Lördag 10 maj
16.50-17.35 Final i ringar med Luis Il-Sung Melander

Söndag 11 maj
15.25-16.10 Final i barr med Luis Il-Sung Melander
16.10-16.50 Final i fristående med Jennifer Williams

Finalerna går att se på figtv.sport och resultaten finns i appen Elevien.

Publicerad: 2025-05-09

UPPTÄCK MER