Världscup i artistisk gymnastik i Osijek

World challenge cup i Osijek

Den 10-13 juni genomförs World Challenge Cup i Kroatien och Sverige skickar fem killar och fyra tjejer.

De som kommer tävla i Osijek är:

  • David Rumbutis, All Star Gymnastics, tränar i Motus-Salto, tävlar i fristående,bygel, hopp och räck
  • Christopher Soos, Halmstad Frigymnaster, tävlar i ringar och barr
  • Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna, tävlar i barr och räck
  • William Sundell, Hammarbygymnasterna, tävlar i bygel
  • Filip Lidbeck, Halmstad Frigymnaster, tävlar i fristående och hopp
  • Jonna Adlerteg, Eskilstuna GF, tävlar i barr
  • Alva Eriksson, Stockholm Top Gymnastics, tävlar i fristående
  • Tonya Paulsson, Motus-Salto, tävlar i hopp, barr och bom
  • Jennifer Williams, Eskilstuna GF, tävlar i bom och fristående

Tjejerna kommer att tävla i enstaka grenar i Kroatien och för Tonya, Jennifer och Alva är det första gången de tävlar på en World Challenge Cup. Givetvis finns stora chanser till final för Jonna Adlerteg i barr. Även killarna tävlar i enstaka grenar och där det finns goda möjligheter till ett par finalplatser framför allt för David Rumbutis, men även för Karl Idesjö som tidigare har varit i barrfinal på World Challenge Cup i just Osijek. William Sundell gör debut som senior och kommer tävla i bygel. Nedan ser du schemat för tävlingarna:10 juni klockan 15.00Kvaltävlingar manlig artistisk gymnastik: fristående, bygel och barr Kvaltävlingar kvinnlig artistisk gymnastik: hopp och barr 11 juni klockan 15.00Kvaltävlingar manlig artistisk gymnastik: ringar, räck och hoppKvaltävlingar kvinnlig artistisk gymnastik: bom och fristående 12 juni klockan 13.00Finaler manlig artistisk gymnastik: fristående, bygel och barrFinaler kvinnlig artistisk gymnastik: hopp och barr 13 juni klockan 11.45Finaler manlig artistisk gymnastik: räckFinaler kvinnlig artistisk gymnastik: bom och fristående13 juni klockan 13.45Finaler manlig artistisk gymnastik: ringar och hopp Lördagens och söndagens grenfinaler sänds via kroatisk tv, HRT 2. Förhoppningsvis kan vi titta på det från Sverige. Lördag 12 juni: från kl 13.00Söndag 13 juni från kl 11.45 Läs mer här: http://osijekgym.com/en/Resultatlänk: https://osijekgym.com/en/rezultati/

Publicerad: 2021-06-07

UPPTÄCK MER