Resultat Svenska Cupen helgen

Den 25-27 november genomfördes Svenska Cupen helgen i Halmstad. Tävlingarna Svenska Cupen, Rikscupen 2:an, 3:an, 4:an, 5:an, Rikspokalen 2:an och 3:an samt Rikspokalen öppen klass. Gymnasterna kunde delta i mångkampstävling som även var en kvaltävling till söndagens finaler i respektive grenar. Det genomfördes även en lagtävling i Svenska Cupen och Rikscupen.

Lagtävling
12 stycken lag gjorde upp om medaljerna i Rikscupens lagtävling varav Göteborgs Turnförening fick segerpokalen med sig hem. I Svenska Cupen deltog 7 stycken lag där Hammarbygymnasterna tog hem segern med 154,013 poäng.

Mångkampsmedaljer
Mångkampsmedaljerna i Rikspokalen, Rikscupen och Svenska Cupen fördelades enligt följande:

RC - tvåan: Valter Hammarström, Göteborgs Turnförening
RC - trean: Raphael Lundin, Göteborgs Turnförening
RC - fyran: Daniel Kazkov, Göteborgs Turnförening
RC - femman: Oskar Ill-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto

SC - Kim Wanström, Hammarbygymnasterna

Alla resultat finns här.

Publicerad: 2022-11-30

UPPTÄCK MER