Oliver Lewandowski fyra i friståendefinalen på EYOF

En bild

Med en fantastisk prestation i fristående slutar Oliver Lewandowski, Hammarbygymnasterna, på en fjärdeplats i sin första mästerskapsfinal i artistisk gymnastik.

Efter två dagars vila var det under fredagen återigen dags för Oliver Lewandowski att inta tävlingsgolvet under EYOF i slovenska Maribor. Friståendefinal stod på schemat och Oliver lyckades genomföra en strålande serie som räckte till en mycket fin fjärdeplats.

- Det känns jättekul och var verkligen oväntat så jag är väldigt nöjd! Jag var nervös idag men efter första längan så släppte det. Familjen har varit här och tittat i veckan så nu ska jag fira med dem, säger en glad Oliver efter dagens fina tävling.

Även förbundskapten Eddie Olsson är mycket nöjd med dagen.

- Fantastisk prestation! Det är svårt att genomföra en lika bra serie som i kvalet när man är i sin första mästerskapsfinal men det lyckades Oliver med idag. Det var nära medalj dessutom.

Finalen i fristående vanns av italiensaren Tommaso Brugnami. Fullständigt resultat här.

Foto: Filippo Tomasi

Publicerad: 2023-07-28

UPPTÄCK MER