Rutinerade herrar representerar Sverige på EM

En bild

Den 24-28 april går EM och JEM i manlig artistisk gymnastik i Rimini, Italien. Här är gymnasterna som representerar Sverige.

Senior lag

Marcus Stenberg (Lulegymnasterna)
Joakim Lenberg (GK Motus-Salto)
David Rumbutis (All Star Gymnastics)
Luis Il-Sung Melander (GK Motus-Salto)
Filip Lidbeck (Halmstad Frigymnaster)

Senior individuell

William Sundell (Hammarbygymnasterna) - Bygelhäst

Junior

Charlie Björsson (Alingsås IF) - Mångkamp

Övriga delegationen

Mats Mejdevi - Head of Delegation
Eddie Olsson - tränare senior
Niklas Andersson - tränare senior
Ahmed Adly - tränare junior
Lars Stenberg - Team Leader
Carl Hultefors - Fyiso

Samtliga uttagna seniorer har tidigare erfarenhet av att representera Sverige på EM och gymnasterna i laget visade upp fin form under helgens nordiska mästerskap i Oslo. Junioren Charlie Björsson kommer att tävla sitt första JEM i Rimini. Förbundskapten Eddie Olsson säger såhär om laget:

– Landslaget följer sin plan mot EM 2025 där målet är att nå en topp-12 placering. Vi har höjt vår svårighetspoäng och det lag som är uttaget är det som vi ser har störst möjlighet till högst poäng. Laget har som mål att nå 240 poäng.

Stort grattis och lycka till!

Publicerad: 2024-04-10

UPPTÄCK MER