Tävlingskalender för hösten 2021

Gymnastikförbundet planerar för att vi ska kunna genomföra fysiska tävlingar under höstterminen. Här kan du läsa mer om höstens tävlingar samt information om tävlingsanmälan.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar inte längre att samtliga avstår från att arrangera eller delta på tävlingar (från den 1 juni 2021). I dagsläget planerar vi för att kunna genomföra fysiska tävlingar under hösten. Vi vill dock ha i beredskap att restriktionerna kan bli hårdare igen och Gymnastikförbundet jobbar med att ta fram olika förutsättningar som tex. att vissa tävlingar kan komma att genomföras med direktfinal, mindre pooler, ställa om till digital tävling etc. Mer information om tävlingsupplägg samt restriktioner kommer i samband med inbjudan och PM till den tävling/tävlingar ni deltar i.

Tävlingskalender för höstterminen hittar ni här och anmälan till tävlingarna görs på IndTA, observera att tävlingar som är i oktober har sista anmälningsdag nu i augusti.

Mer om tävlingar och mötesplatser kan ni läsa mer om här.

Publicerad: 2021-08-18

UPPTÄCK MER