Europeisk utvecklingshelg i Kroatien - inom Gymnastik - för alla och uppvisningsgymnastik

Uppvisningsgymnastik

Europas tekniska kommitté bjuder in till ett unikt utbildningstillfälle för dig som vill utvecklas inom uppvisningsgymnastik samt Gymnastik- för alla. Under en helg kombineras olika utbildningsaktiviteter och erbjuder en plattform för gymnastiktränare, tränarutvecklare, sportchefer att utbyta erfarenheter, kunskap och idéer.

Datum och plats

Fredagen den 29 september (13.00), 2023. Evenemanget kommer att avslutas den Söndagen den 1 oktober (13:00), 2023, i Zagreb, Kroatien.

Innehåll:

Uppvisningsgymnastik: Koreografi-läger

Huvudsyftet med lägret är att förbereda tränare för att utveckla uppträdanden som är mer glädjefyllt, inspirerande och utmanande för deltagarna, med högre kvalitet och mer attraktivt för publiken. Lägret kommer också att ge kunskap och stöd till de nationella förbunden i att förbereda, coacha, utvärdera och välja ut grupper för Gym for Life Challenge, EUROGYM, Golden Age, Gym Festival och andra evenemang. Fokusområdena är: den kreativa processen, sammansättning, utvärdering, feedback och coachning.
OBS: minimiåldern för att delta är 16 år. Om en deltagare är under 18 år ska de behöver ha en annan deltagare från samma NF som är över 18 år och ta ansvar för den minderåriga deltagaren.

Huvudämnen:
• Koreografi: element, utveckla, feedback
• Kroppsslagverk
• Parkour


Symposium: Utveckla Gymnastik - för alla

Symposiet kommer att ge dig mer kunskap och idéer om hur du kan skapa och utveckla gymnastik som lockar alla gymnaster. Vi kommer att fokusera både på coaching och ledning. Symposiet består av föreläsningar, praktiska moment, diskussioner, gruppstudier och möjligheter till dela med dig av dina egna erfarenheter. Symposiet riktar sig till tränare och ansvariga för barn och ungdom inom Uppvisningsgymnastik.
OBS: minimiåldern för att delta är 18 år.


Huvudämnen:
• Gymnastik: utvecklas, festivaler, upplevelser
• Koreografi: utveckla, visa
• Parkour

KOSTNAD
Deltagande är kostnadsfritt.
Däremot måste deltagarna själva stå för följande kostnader:
• Resekostnader
• Boende
• Måltider
• Dokument som distribueras under utbildningslånghelgen (15,- EUR)
NOTERA: dessa 15.- EUR måste betalas till LOC samtidigt som kostnaderna för boende.


BOENDE OCH CATERING
Alla deltagare kommer att bo på följande hotell (nyrenoverat, 4*):
Zonar Zagreb
Adress: Trg Krešimira Ćosića 9
Webbplats: https://shorturl.at/CILSW


Priser:
410 EUR / per person i dubbelrum (Priset är för två nätter för boende från fredag till söndag med helpension)
490 EUR / per person i enkelrum (Priset är för två nätter för boende från fredag till söndag med helpension)
NOTERA: deltagare som väljer ett dubbelrum, men som kommer att vara den enda deltagaren från deras
förbund, kan inkvarteras med en annan person från ett annat förbund i ett dubbelrum.
Detta kommer att meddelas till alla berörda parter.

Läs mer om helgen samt om mentorerna på plats i: Inbjudan till utbildningshelg i Kroatien Pdf, 426 kB.

Endast 4 personer per land (2 personer på koreografilägret och 2 på symposiumet). Utifrån intresseanmälan kommer dessa kanditater väljas ut och meddelas veckan därpå. Senast 15:e juni vill vi ha in din intresseanmälan som skickas till: nina.loow@gymnastik.se


Publicerad: 2023-05-22

UPPTÄCK MER