Gym for Life Challenge

En bild

För andra året i rad genomfördes det inspirerande arrangemanget Gym for Life Challenge i Uppsala! Gym for Life Challenge Sverige är ett uppvisningsevent för alla discipliner inom Svensk Gymnastik, och anordnades den 18 november för andra året på rad av GCF Uppsala och Gymnastikförbundets nationella uppvisningskommitté.

Totalt deltog sex föreningar som visade upp tio innovativa och häftiga program. Både publik och deltagande föreningar var imponerade och nöjda med arrangemanget. Varje grupp hade 4 minuter på sig att visa upp sitt program och deltagarna var från 12 år och uppåt.

Deltagande föreningar:

GCF Uppsala
Balett och RSG skolan Vackra Rosen
Stockholm Star Academy gymnastik- och dansförening
GF Stockholmsflickorna
Föreningen Idla
Lakeuden Taitovoimistelijat (från Finland)

Vad betyder det för er grupp att delta på evenemang såsom Gym for Life Challenge?

Kul tillfälle att få visa upp vår träningsform tillsammans med andra gymnaster. Gillar den proffsiga inramningen med ljus och ljud. Det betyder väldigt mycket för oss. Eftersom vi är en förening som endast håller på med uppvisningsgymnastik och inte tävlar betyder det allt att få fler större uppvisningstillfällen i Sverige.

-Deltagare på Gym for Life Challenge

Målet med Gym for Life Challenge Sverige är:

  • Att vara ett inspirerande och spännande arrangemang inom gymnastik för både deltagare, publik och arrangör.
  • Att inspirera deltagarna att delta på internationella uppvisningsarrangemang.
  • Att ge uppvisningsgrupper möjlighet att få visa upp sina program och få dem utvärderade av en feedbackpanel.

Missade du Gym for Life Challenge?

Se samtliga framträdanden och bli inspirerad att börja med uppvisningsgymnastik: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZHHX2QbJOVFdyDc-ok7RhKDpJjhimapN

Håll utkik på gymnastik.se för att se när nästa Gym for Life Challenge genomförs!

Publicerad: 2023-12-05

UPPTÄCK MER